IRISH Motor Sport Results 3/4 April

0
273

Sharing is caring!

MOTORSPORT IRELAND Results for 3/4 April 2010

ULSTER AC UTV DRIVE CIRCUIT OF IRELAND INTERNATIONAL RALLY AT NEWRY (ROUND 2 OF CITROEN IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP):
1 Derek McGarrity/James McKee (Subaru Impreza WRC) 2h 15m 27s,
2 Gareth MacHale/Brian Murphy (Ford Focus WRC) 2h 16m 01s,
3 Alastair Fisher/Marshall Clarke (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 16m 16s,
4 Aaron MacHale/Eugene O’Donnell (Ford Focus WRC) 2h 21m 00s,
5 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Subaru Impreza WRC) 2h 21m 42s,
6 Neil McCance/Sean Ferris (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 25m 24s,
7 Brendan Cumiskey/Conor Foley (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 26m 30s,
8 Alan Ring/Adrian Deasy (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 28m 02s,
9 Sam Moffett/James O’Reilly (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 28m 28s,
10 John McGlaughlin/Crawford Henderson (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 30m 11s.
Class winners: Stephen Wright/Paul McGee (Ford Fiesta),
Alastair Fisher/Marshall Clarke,
Mark Donnelly/Paddy Robinson (Citroen C2R2 Max).

IRISH MOTOR RACING CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:
FORMULA LIBRE RACE 1 (17 laps):
1 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 15m 28.97s, 75.73 mph,
2 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 15m 35.52s,
3 Peter Dwyer (Dallara F399) 15m 56.82s,
4 Pat Casey (Nemesis) 16m 04.09s,
5 Mark Watkins (Van Diemen) 16 laps,
6 Fergus Flaherty (Van Diemen F Ireland) 16 laps.
Fastest lap: Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 53.074s, 77.97 mph.

FORMULA VEE RACE 1 (14 laps):
1 Trevor Delaney (Sheane) 16m 08.27s, 59.84 mph,
2 Ray Moore (Leastone) 16m 18.25s,
3 Stephen Kershaw (Leastone) 16m 18.84s,
4 David O’Brien (Sheane) 16m 24.29s,
5 Lloyd Murphy (Sheane) 16m 44.35s,
6 Adam MacAulay (Sheane) 16m 44.97s.
Fastest lap: Delaney 1m 02.670s, 66.03 mph.

FORMULA VEE RACE 2 (10 laps):
1 David O’Brien (Sheane) 10m 41.48s, 64.51 mph,
2 Brian Kelly (Sheane) 10m 41.72s,
3 Ray Moore (Leastone) 10m 42.60s,
4 Robert Casey (Sheane) 10m 47.53s,
5 Lloyd Murphy (Sheane) 10m 48.10s,
6 Adam MacAulay (Sheane) 10m 48.76s.
Fastest lap: Delaney 1m 01.481s, 67.31 mph.

FIAT PUNTO/UNO RACE 1 (14 laps):
1 Barry Travers 15m 58.23s, 60.46 mph,
2 Alan Quinn 16m 01.04s,
3 Paul Flanagan 16m 01.99s,
4 Gary Cunningham 16m 20.85s,
5 John McCormack 16m 27.24s,
6 Mark McCormack 16m 41.74s.
Fastest lap: Travers 1m 07.380s, 61.42 mph.
FIAT UNO CLASS (13 laps):
1 Anthony Connors 16m 03.55s, 55.83 mph,
2 Ulick Burke 16m 08.51s,
3 Paul Thornton 16m 37.71s.
Fastest lap: Connors 1m 12.718s, 56.91 mph.

FIAT PUNTO/UNO RACE 2 (14 laps):
1 Barry Travers 15m 54.34s, 60.71 mph,
2 Paul Flanagan 16m 00.16s,
3 Barry Hallion 16m 02.85s,
4 Gary Cunningham 16m 03.91s,
5 Alan Quinn 16m 04.20s,
6 John McCormack 16m 14.02s.
Fastest lap: Travers 1m 07.116s, 61.66 mph.
FIAT UNO CLASS (13 laps):
1 Anthony Connors 15m 56.69s, 56.23 mph,
2 Ulick Burke 15m 58.61s,
3 Coilin Clinton 15m 58.88s.
Fastest lap: Connors 1m 11.590s, 57.81 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (16 laps):
1 Alan Byrne 15m 47.35s, 69.89 mph,
2 Keith Dawson 15m 48.04s,
3 Peter Drennan 15m 48.20s,
4 Derek Behan 16m 06.10s,
5 Michael Conway 16m 06.84s,
6 Ben Conway 16m 09.82s.
Fastest lap: Dawson 58.280s, 71.01 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (15 laps):
1 Peter Drennan 14m 57.23s, 69.19 mph,
2 Mark Braden 14m 59.37s,
3 Michael Conway 15m 03.34s,
4 Derek Behan 15m 04.45s,
5 Keith Dawson 15m 04.53s,
6 Alan Byrne 15m 04.67s.
Fastest lap: Byrne 58.256s, 71.04 mph.

HISTORIC RACE (14 laps):
1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 09.06s, 63.73 mph,
2 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 25.48s,
3 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger) 15m 26.84s,
4 Ian George (Mini) 16m 04.43s,
5 Matt Dunne (MG Midget) 16m 09.23s,
6 Mark Kelly (MG Midget) 13 laps.
Fastest lap: Cochrane 1m 02.350s, 66.37 mph.

ITCC (15 laps):
1 Martin Tracey (Ford RS500) 15m 50.79s, 65.29 mph,
2 Thomas O’Rourke (Astra) 15m 56.94s,
3 Barry Rabbitt (Honda) 16m 13.39s,
4 Stephen Maher (Civic) 14 laps,
5 James Hughes (Integra) 14 laps,
6 Tom Fahy (Integra) 14 laps,
Fastest lap: Tracey 1m 02.007s, 66.74 mph.

CLARE M C HILLCLIMB AT THE CORKSCREW, LISDOONVARNA, CO CLARE (ROUND 1 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Simon McKinley (Lant RT2) 56.00s,
2 Paul O’Connell (Pilbeam MP58 Hart) 58.12s,
3 Brendan Keane (Swallow F3) 60.98s,
4 Stephen Gillis (Westfield) 60.98s,
5 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 61.08s,
6 Ray Cunningham (Mini) 61.23s,
7 Joe Courtney (OMS) 61.30s,
8 Eanna Carroll (Civic Turbo) 61.51s,
9 John Mahon (DJ-Hayabusa) 61.66s,
10 Trevor Cullen (Escort G3) 62.14s.
Class winners: Ray Cunningham, Tommy Murphy (Civic) 64.72s, Stephen Gillis, Rory Stephens, Gerry Freeman (Anglia) 51.27s (net), Joe Courtney, Paul O’Connell, Ross Kenny (Civic) 69.36s, Peter Cummins (Darrian T90) 66.15s.

CLARE M C HILLCLIMB AT THE SCALP, CARRON, CO CLARE (ROUND 2 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Simon McKinley (Lant RT2) 59.42s,
2 Paul O’Connell (Pilbeam MP58 Hart) 59.93s,
3 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 69.68s,
4 Seamus Morris (Pilbeam MP52) 70.64s,
5 Anthony O’Halloran (Lancer Evo 9) 71.73s,
6 John Donnelly (Coogar Rover V8) 72.38s,
7 Eanna Carroll (Civic Turbo) 72.99s,
8 Ed Synan (Escort) 73.40s,
9 Joe Courtney (OMS) 73.50s,
10 Patrick Horan (Nova) 73.74s.
Class winners: Ray Cunningham (Mini) 78.41s, Tommy Murphy (Civic) 78.70s, Stephen Gillis (Westfield) 78.16s, Rory Stephens, Dermott Quigley (Anglia) 65.76s (net), Joe Courtney, Paul O’Connell, Patrick Horan, Ed Synan.